Працівники
На кого розрахована програма?
Виїжджаючі:
Виїжджаючі:
- викладачі вищих навчальних закладів, які виїжджають до закордонних університетів для навчання студентів
- співробітники вищих навчальних закладів, які виїжджають до іноземних установ, організацій, підприємств з метою стажування (підвищення кваліфікації)
Іноземні установи, що приймають співробітників Вищої школи WSPiA в Жешуві під час навчальних сесій
У випадку мобільності між країнами Еразмус+, університети, що співпрацюють, повинні мати Хартію Еразмус про вищу освіту.
У випадку мобільності між країнами Еразмус+, університети, що співпрацюють, повинні мати Хартію Еразмус про вищу освіту.
В рамках акції KA103 університет співпрацює з..:
- Болгарія (Софія) - College of Management, Trade and Marketing
- Хорватія (Осієк) - Josip Juras Strossmayer University
- Ірландія (Лімерик) - University of Limerick
- Німеччина (Ерланген) - Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg
- Німеччина (Бремен) -Hochschule Bremen
- Німеччина (Кельн) – Fachhochschule für Recht und Verwaltung
- Словаччина (Братислава) - Pan-European University
- Словаччина (Кошице) - Uniwersytet Pavla Jozefa Šafárika
- Словаччина (Пряшів) - International School of Management Slovakia
- Угорщина (Сегед) - University of Szeged
- Італія (Неаполь) - Università degli Studi Suor Orsola Benincasa
- Туреччина (Стамбул) - Özyeğin University
W ramach akcji KA107 uczelnia współpracuje z:
- Gruzja -Tbiliski Uniwersytet Państwowy im. Iwane Dżawachiszwilego.
Czas trwania wyjazdu
Wyjazd w celu prowadzenia zajęć (Teaching) może trwać od 2 do 5 dni.
Wyjazd w celu odbycia szkolenia (Training) od 2 do 14 dni, przy czym finansowanie obejmuje okres maksymalnie do 5 dni.
Warunki naboru
Nauczyciele akademiccy mają obowiązek przygotować indywidualny program mobilności (Mobility Agreement) dotyczący nauczania za granicą, który musi zostać zatwierdzony przez uczelnię wysyłającą i goszczącą.
Zajęcia prowadzone przez nauczycieli akademickich muszą być zawsze integralną częścią aktualnego programu nauczania goszczącej uczelni.
Pracownicy szkół wyższych (zarówno nauczyciele akademiccy, jak i inni pracownicy) mogą wyjeżdżać do instytucji zagranicznych, np. przedsiębiorstw, organizacji, instytucji edukacyjnych, w tym uczelni, w celu doskonalenia umiejętności i kwalifikacji potrzebnych w pracy, wymiany doświadczeń, poszerzania wiedzy w danej dziedzinie (udział w szkoleniu, seminarium, warsztatach z elementami szkolenia, wizyta typu work shadowing itp.).
Tak jak w przypadku wyjazdów dydaktycznych, niezbędne jest zatwierdzenie przed wyjazdem indywidualnego programu mobilności (Mobility Agreement) dotyczącego szkolenia za granicą.
Z wyjazdów w programie Erasmus+ mogą korzystać pracownicy uczelni uczestniczących w programie, zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub osoby współpracujące na podstawie innej umowy cywilnoprawnej. Uczelnia może zdecydować o preferencyjnym traktowaniu pracowników etatowych. Wyjazdy pracowników w programie Erasmus+ są traktowane przez uczelnię jako element strategii rozwoju własnej kadry.
Wyjazdy pracowników podlegają dofinansowaniu z grantu jaki WSPiA otrzymuje od Agencji Narodowej. Grant jest dzielony w sposób równy pomiędzy poszczególnych nauczycieli akademickich oraz innych pracowników zgodnie z zasadami wynikającymi z „Mobilności akademickiej” realizowanej w Programie Erasmus+ w danym roku akademickim, określonymi w Przewodniku po programie Erasmus+.
Dofinansowanie obejmuje ryczałt na koszty podróży i pobytu w uczelni partnerskiej zgodnie ze stawkami określonymi przez Agencję Narodową programu Erasmus+.
Terminy i procedura naboru
W każdym momencie roku akademickiego (rekrutacja ciągła) nauczyciele akademiccy/pracownicy uczelni mogą złożyć do Rektora pisemny wniosek o wyrażenie zgody na wyjazd do Uczelni zagranicznej z uwzględnieniem terminu wyjazdu.
Nauczyciel akademicki, po uzyskaniu zgody Rektora na wyjazd za granicę, składa u Pełnomocnika Rektora do spraw Współpracy Międzynarodowej, Koordynatora Programu Erasmus:
- formularz zgłoszeniowy
- Indywidualny program nauczania
Nauczyciel akademicki/pracownik uczelni, po uzyskaniu zgody Rektora na wyjazd za granicę w celu odbycia szkolenia składa u Koordynatora Programu Erasmus:
- formularz zgłoszeniowy
- Indywidualny program szkolenia
Podstawą kwalifikacji nauczyciela akademickiego/pracownika uczelni na wyjazd zagraniczny jest ocena – odpowiednio - Indywidualnego programu nauczania lub Indywidualnego programu szkolenia dokonana przez Komisję Kwalifikacyjną, której skład określony jest w Zarządzeniu nr 15c/2018 Rektora Wyższej Szkoły Prawa i Administracji Rzeszowskiej Szkoły Wyższej z dnia 23 marca 2018 r.
Nauczyciel akademicki/pracownik uczelni wyjeżdża za granicę po zawarciu umowy finansowej z Wyższą Szkołą Prawa i Administracji Rzeszowską Szkołą Wyższą.
Nauczyciel akademicki przeprowadza zajęcia dydaktyczne na podstawie Indywidualnego programu nauczania.
Nauczyciel akademicki/pracownik uczelni odbywa szkolenie za granicą na podstawie Indywidualnego programu szkolenia.
Na podstawie zawartej umowy z WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą, nauczyciel akademicki/pracownik uczelni otrzymuje stypendium z grantu przyznanego WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej przez Agencję Narodową.
Podczas wyjazdu nauczyciel akademicki/pracownik uczelni nie jest urlopowany.
W celu potwierdzenia wyjazdu i pobytu za granicą, nauczyciel akademicki składa w uczelni następujące dokumenty:
- dokument wydany przez uczelnię przyjmującą poświadczający czas pobytu w tej instytucji i zrealizowanie indywidualnego programu nauczania (wraz z liczbą godzin przeprowadzonych zajęć dydaktycznych);
- sprawozdanie z pobytu w uczelni przyjmującej według wzoru i w formie wymaganej przez uczelnię.
Wyjazd pracownika uczelni w celach szkoleniowych musi znaleźć potwierdzenie w dokumentach, które jest zobowiązany dostarczyć uczelni WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej:
- dokument wydany przez instytucję przyjmującą poświadczający czas pobytu w tej instytucji i zrealizowanie Indywidualnego programu szkolenia;
- sprawozdanie z pobytu w instytucji przyjmującej według wzoru i w formie wymaganej przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą.